Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Rahatsızlığı ve Tedavi Yöntemleri

Hiperhidroz tedavisi kişilerin aşırı terleme şikayetlerinden doğan bir tür rahatsızlıktır. Hiperhidroz kelime anlamı olarak aşırı terleme anlamına gelen tıbbi bir isimdir. Hiperhidroz rahatsızlığı olan kişiler hareket ettikleri zaman normal seviyenin çok daha üstünde bir ter kaybı yaşayarak bazen oturdukları zaman bile terleme gösterirler.  Aslında ter vücut ısısını dengeleyen gerekli bir eylemdir. Koltuk altı göğüs altı, avuç içi , yüz, sırt gibi vücudumuzda bulunan hemen hemen her yerimiz terleme işlemini göstererek vücudumuzdan zararlı maddelerin atılmasını sağlar.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi

Vücudun ihtiyaç duyduğu kendini soğutma işlemi günde dört veya beş defa olması halinde normal sayılır. Ancak bazı kişilerin aşırı terleme reaksiyonları sergilemesi kişide aşırı terleme sorunu olduğuna işarettir. Bu sorun için geliştirilmiş olan Hiperhidroz tedavisi kişiye uygulanarak onu bu sıkıntıdan kurtarmak hedeflenir.

Bu tedavide herhangi bir anestezi işlemi gerçekleşmeyip on beş dakika gibi kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Tek bir seansta avuç içi ve koltukaltı gibi bölgelerdeki aşırı terleme sorunu yok ederek tedavi uygulanmaya başladığından dört veya yedi gün arasında terleme hızında bir yavaşlama görülür. Bu tedavi kişide yan etkiye neden olmayıp on gün sonra terleme hızında büyük bir azalış yaşanır ve böylece kişinin yaşam konforunu artar.

Hiperhidroz (aşırı terleme) Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kişilerde yaşanan aşırı terleme Hiperhidroz tedavisi ile son bulmaktadır. Aşırı terleme problemi olan kişiler için oldukça gerekli olan bu tedavinin yapım aşamalarına hep birlikte göz atalım. Koltuk altı el ve yüzlerde yaşanan aşırı terleme sorununa uygulanan Hiperhidroz tedavi yöntemlerimden de biri olan botulinum toksin ile (botox) tedavidir. Bu tedavide kişiyi rahatsız eden terleme bölgelerine uygulanan bu tedavi kişinin ter bezlerine etki eder 6 ay süreyle terlemeyi durdurma görevini üstlenir. Bir diğer tedavi yöntemlerinden olan cerrahi operasyonda ise kişinin ter bezlerine sinyal gönderen sinirlerin yok edilmesidir.

Aşırı Terleme Nedir?

Kişilerde bir tür rahatsızlık olarak bilinen ve Hiperhidroz tedavisi ile son bulan bu hastalıkta kişiler normal seviyenin üstünde terleme reaksiyonu sergiler. Terlemek faydalı bir işlevken aşırı terlemek kişiye ve kişinin sağlığına olumsuz etki eder. Kişinin başta kendini rahatsız hissetmesi daha sonra ise sosyal hayatını etkileyen bu rahatsızlığa bir son vermek için çareler aranır. Kişi oturma eylemi yaparken bile terliyor ise mutlaka aşırı terleme şikâyeti ile doktora görünmelidir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Belirtileri Nelerdir?

Aşırı terleme problemi olan kişiler hem sağlık açısından zarar görüp hem de sosyal yaşamdaki kalitesinin düşmesine neden olur. Bu sorunlarla karşılaşılmaması için hemen bir doktora başvurarak Hiperhidroz tedavisi olabilirsiniz. Hiperhidroz hastalığı yaşayan insanların bundan önce gösterdiği birtakım belirtiler vardır. Kişide en az altı ay olmak üzere bölgesel terleme bunun en anlaşılır belirtilerindendir. Bunun yanı sıra kişide en az bir olacak şekilde haftada yaşanan ter atakları, uykuda terleme yaşanmaması ve artık ter ciddi bir boyuta gelerek insanı rahatsız etmesidir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Aşırı terleme gösteren Hiperhidroz tedavi kişiye birçok problem yaşatmaktadır. Kişide yaşanan bu aşırı terleme sorunu Hiperhidroz tedavisi ile giderilmeye çalışılmaktadır. Bu tedavi farklı şekilde uygulanmaktadır. İlk işlem olarak kişinin fazla terleme gösteren bölgelerine botoks enjeksiyonu yapılarak  kişinin terleme reaksiyonlarını geçerli bir sürede durdurmaktadır. Diğer bir tedavi işleminden olan cerrahi operasyonda ise kişinin ter bezlerini etkileyen sinirlerin kesilmesi veya oradan çıkartılması gerekir. Üçüncü bir yöntem ise özellikle koltukaltı bölgesi için uygulanabilen ter bezlerine lazer uygulaması ile terleme tedavisi giderek artan bir şekilde yapılmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücudun bir rahatsızlığı olan aşırı terleme kişide olumsuz birçok soruna yol açmaktadır. Bu rahatsızlığı olan kişiler ufacık bir iş yaptığı zaman hatta otururken bile terleyebiliyorlar. Bu sorunu olan kişiler sosyal hayata pek karışmayı istemeyerek kişide özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Bunun için gelişen imkanlar doğrultusunda her geçen gün kendini yenileyen Hiperhidroz tedavisi kişilerin bu derdine bir dermandır.

Peki bu tedavi benim bölgemdeki terlemeye de uygulanır mı diyorsanız bizde size evet deriz. Kişinin neresi olduğu fark etmeksizin aşırı terleme sorunu var ise kişiye ve kişinin ter bölgesine uygun bir tedavi çeşiti sağlamaktadır. Bölgeden bölgeye   ayrılmayıp kişinin hastalık yüzünden rahatsız olduğu bölgeye göre tedavi seçenekleri uygulanır.

El ve Avuçlarda Aşırı Terleme Tedavisi

Bireylerde görülen el ve avuç terlemesi kişilerin sosyal hayatını ve özgüvenini oldukça önemli bir seviyede etkilemektedir. Kişilerin el ve avuç tedavisinde eğer ellerde çok ileri seviyeye gitmemiş bir terleme söz konusu değil ise kişiye verilen uygun krem losyon gibi ilaç tedavisi ile bu sorun giderilir. Ancak ileri seviyeye gitmiş el terlemelerinde kişiye cerrahi bir operasyon uygulanabilir. Botilinum Toksin kişilerde görülen el terleme problemini gideren oldukça etkili bir tedavi çeşididir

Koltuk Altında Aşırı Terleme Tedavisi

Hastanın aşırı terleme sorunu var ise ve bu sorun kişinin koltuk altı kısmında ise kişiye botoks tedavisi uygulanır. Bu tedavide kişinin koltuk altı derisine uygulan toksin ter bezine etki eden yeri belirli bir süre boyunca durdurup kişinin aşırı ter üretmesine engel olur.

özellikle koltukaltı bölgesi için uygulanabilen ter bezlerine lazer uygulaması ile terleme tedavisi giderek artan bir şekilde yapılmaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Ne Zaman Etki Eder?

Aşırı terleme sorunu olan ve bu Hiperhidroz tedavisi olmaya ihtiyaç duyan hastaların tedavi hakkında merak ettiği sorulardan birisi ise bu işlemin ne kadar sonra etki edeceğidir. Koltuk altı el ve avuç gibi şikâyetçi olunan diğer bölgelerde bu aşırı terlemeyi durdurma işlemi olarak yapılan işlem beş veya yedi gün içinde etkisini göstermektedir.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Kalıcı Mıdır?

Bu tedavide öncelikle kişinin neden terlediği araştırılır. Araştırma sonucuna göre kişide nasıl bir tedavi yöntemi uygulanacağına karar verilir. Bu yöntem cerrahi bir operasyon veya cerrahi olmayan bir tedavi olarak ikiye ayrılır. Cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinde sadece terin azaltılması sağlanır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Yan Etkileri Var mı?

Aşırı terleme problemi olan kişilere uygulanan Hiperhidroz tedavisi hastalarda yüzde doksan beş oranında terlemeyi azalttığı bilinir. Bu Hiperhidroz tedavilerinin herhangi bir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diğer operasyonlar gibi bu tedavide fazla dikkat edilecek bir şey yoktur. Kişi operasyon sonrası bir gece hastanede kalabilir. Daha sonraki zamanlarda günlük hayatlarına dönebilirler.

Hiperhidroz (Aşırı Terleme) Tedavisi Fiyatları 2021

Tedavinin fiyatlandırma kısmı yapılan tedavi ve yöntemlerine ve bu tedaviye harcanan süreye göre değişiklik göstermektedir. Gidilecek merkez ve tedaviyi yapacak doktorunda fiyat belirleme konusunda oldukça üstün bir rolde bulunur. Kişiler operasyon için uygun fiyat buldum diye kaliteden düşen merkez ve merdiven altı yerlerde asla bulunmamalı. Güvenilir sitelerden en güvenilir yerleri bulup daha sonra bunları karşılaştırma işlemi yaparak uygun fiyatta kaliteli hizmet almış olur. Bunlarla uğraşmak istemeyen hastalar için ise direk kliniğimiz danışmanları ile muhatap olup Hiperhidroz tedavisi için gerekli bilgi ve fiyatlandırma konusunda en düzgün ve güvenilir bilgiyi alabilirler.