Meme Küçültme Operasyonu İhtiyacı Neden Oluşur?

Meme küçültme ameliyatı estetik kaygının yanısıra kişilerin yaşam kalitelerini arttırmak için ihtiyaç duyduğu ve son derece gerekli bir ameliyattır.  Ergenlik döneminde veya sonradan gebelik ve emzirmeye bağlı oluşan büyük memeler kadınların korkulu rüyası haline gelmiştir. Kişi vücut yapısına uygun olmayan bu büyük göğüsler ile giyeceği uygun kıyafeti veya çamaşırı bulmakta zorlanmakta, memeler adeta bir kusurmuş gibi saklanarak duruş bozuklukları ve boyun ağrılarına sebebiyet vermektedir.

Meme Küçültme

Yaz aylarında büyük memelerin alt kısımlarının terlemesi ve büyüdüğü için sırtta omuzlarda ağırlık yapmaktadır. Yaptığı ağırlığın yani sıra ise kamburluğa kadar yol açmaktadır. Bütün bu sebepler meme küçültme operasyonunun gerekliliğini gözler önüne sermektedir. Kadınların hamilelik ve emzirme döneminde büyük memelerin devreye girmesi çok daha zorlayıcıdır. Büyük memede emzirme oldukça zordur. Memelerin büyük olması insanların yaşam koşullarını büyük bir oranda etkilemektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kadınlarda bulunan büyük meme problemi başta sırt ağrısı olmak üzere duruş bozuklukları, yorgunluk memelerin büyük olmasından dolayı alt kısmının daha fazla terleyerek açtığı cilt problemleri ve daha nice sağlık sorunları ile karşı karşıya gelinir. Bu olumsuzluklarla beraber kadınların büyük göğüsler nedeni ile dilediği kıyafeti giyemeyerek onu kendi dünyasında ve sosyal yaşamında büyük bir sıkıntıya sokar. Beraberinde getirdiği özgüvensizlik sorunu ile kadınları meme küçültme ameliyatını mecbur kılar.

Peki meme küçültme operasyonu nasıl yapılmaktadır?  Meme küçültme ameliyatı ilk önce kişinin bu ameliyata uygun olup olmadığına ve hangi tekniğe uygun olduğuna karar verilmek için muayene ve ölçümler yapılmalıdır. Operasyon öncesi ölçümler ve çizimler, yapılacak olan tekniğe uygun olarak ayakta planlanır. Genel anestezi altında yapılır. Meme küçültme ameliyatı iki ila üç saat arasındaki zaman diliminde tamamlanır.

Meme küçültme ameliyatında memenin baş kısmına, omuz ile kalça arasındaki mesafeye ve kişinin cilt yapısına büyük önem verilir. Meme küçültme ameliyatında kişinin meme ucu dairesel olacak şekilde kesilerek  fazlalıklar alınır. Ameliyat bitiminden sonra kişiye dren konulur. Bu operasyon bölgesinde sıvı veya kan birikimi olmaması için tedbir amaçlıdır.

Meme Küçültme Yöntemleri

Kişinin meme boyutlarına ve meme ucunun konumuna göre farklı teknikler seçilebilir. Eğer uygunsa meme ucunun dolaşımı,  sinirleri yani hissiyatı korunarak  yapılan teknikler tercih edilir.

Meme boyutlarının çok büyük olduğu bazı durumlarda ise  meme ucunun bir yama olarak alınması gerekir. Meme ucu küçültme işlemi tamamlandıktan sonra olması gereken konuma yeniden yerleştirilir.

Bir diğer uygulanan yöntemlerden biri ise liposuction yöntemidir. Hastanın meme yapısına ve isteklerine bağlı olarak bu tedavi süreci tamamlanır.

Meme Küçültme Öncesi

Kişilerin meme küçültme ameliyatından önce birtakım hususlara dikkat etmeleri gerekir. Meme küçültme ameliyatına girecek olan kadınların içlerindeki kaygı ve endişeleri doktorları ile paylaşıp yardım almaları gerekir. Ameliyat olacak kişinin ailesinde daha önceden veya o an kanser tedavisi gibi işlem gören yakınları var ise mutlaka doktorla paylaşılması gerekir. Ameliyat öncesi geçirdiğiniz rahatsızlıkları doktorunuza mutlaka bildirmelisiniz.

Doktorunuz ile meme küçültme işlemini ne kadar kesileceğini oluşabilecek sorunları mutlaka konuşmalısınız. Kullandığınız hap veya ilaçlar var ise doktorunuza bunları göstermelisiniz. Ameliyattan önce kesinlikle sigara tüketimine ara verilmelidir. Sigara kandaki oksijeni azalttığı için iyileşme süresini azaltır. Ameliyattan önce sağlığa zararlı alkol gibi maddeleri kullanmayıp banyo yapmaya dikkat etmelisiniz. Uykunuzu iyi alarak zinde olup ameliyattan sekiz saat önce yeme ve içme gibi faktörleri sonlandırmalısınız

Meme Küçültme Riskleri Nelerdir?

Meme küçültme operasyonu her ne kadar sorunları giderse de oluşturacağı bazı riskler vardır. Meme küçültme ameliyatı emziren bayanlar için oldukça risklidir. Bu ameliyatta memede bulunan süt bezleri azalacaktır. Bu yüzden emzireme ihtimali bulunmaktadır. Bunun yanı sıra oluşabilecek diğer bir risk ise meme başının bu ameliyat sonrası olumsuz etkilenmesidir. Meme küçültme ameliyatında bir diğer risk nadir bir şekilde görülen kanama ve enfeksiyon riskidir.

Meme Küçültme Sonrası İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrası memede iz kalmasın diye birçok teknik geliştirilmeye çalışılır.. Hastalara uygulanan meme küçültme tedavisinde yapılan ters T’nin izi kalması çok yüksektir. Bunun için t yerine L ve I harfleri kullanılarak kalan izi kısaltıp T harfine göre daha estetik yapmak amaçlanmıştır.

Meme Küçültme Sonrası

Meme küçültme ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulanmaktadır. Meme küçültme ameliyatından sonra hastada ilk bir haftada görülen şikayetler genellikle morarma ve şişkinliktir. Meme küçültme ameliyatında eriyen dikişler kullanılır ve estetik dikiş atılır böylece dikiş alınmasına gerek olmaz. Hava geçiren su geçirmeyen bandajlarla dikiş hatları kapatılarak korunur. Operasyondan üç dört gün sonra duş alınabilir. Hastanın bir hafta sonra eski hayatına dönmesi beklenir. Ancak hasta iki ay süreyle ağır egzersiz ve işlerden kaçınmalıdır. Altı hafta süreyle toparlayıcı sporcu sütyeni kullanılır.  Daha sonraki dönemde kişi ameliyatından sonra emzirme ciddi kilo alma veya verme gibi durumlar yaşarsa meme büyümesi ve yeniden görülür.

Meme Küçültme Sonrası Çok Ağrı Olur mu?

Meme küçültme ameliyatından sonra hastada çok ağrı olmaz. Süreç basit ağrı kesiciler ile atlatılabilir. Hasta kontrollerini aksatmadan on gün gibi bir süre içinde normal yaşantısına devam edebilir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme ameliyatı olacak kişilerin yaşadığı kaygılardan biri de meme kanseri olma ihtimalidir. Meme küçültme ameliyatı kişide meme kanserine sebep olmaz. Bunun aksine kanser olma ihtimalini yüzde elli veya yüzde yetmiş düşürür.

Meme Küçültme Sonrası Nelere Dikkat Edilir?

Meme küçültme ameliyatı sonrası altı hafta süreyle sporcu sütyeni kullanması göğüs kaslarını çalıştıracak egzersizlerden altı hafta süreyle kaçınması, doktor kontrollerine devam ederek ilk bir hafta oldukça istirahat edilmeli ve dikkat edilmelidir. Ağır işlerde bulunulmamalı ve ameliyattan sonra doktorun tavsiye ettiği ilaçları aksatmadan kullanmalısınız.

Meme Küçültme Fiyatları

İşlemin yapılacağı merkeze ve doktora göre değişiklik göstermektedir. Konusunda uzman ve tecrübeli bir plastik cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilmesi operasyonun estetik sonucunu ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonların sıklığının ciddi oranda azaltacağı unutulmamalıdır. En uygun meme küçültme ameliyatı için önceden doktor ve merkezler için kapsamlı bir araştırma yaparak en kaliteli ve güzel hizmet veren yerleri bulmalısınız.