Liposuction Nedir?

Liposuction tedavisi vücuttan fazla yağ alma işlemidir. Karın, kalça, basen, sırt, bel, kol, bacak, gıdı gibi yerlerde fazla bulunan yağ dokularını alma işlemine denir. Liposuction operasyonu kilo verme sonrasında veya yapılan spor ve egzersizler sonucu kaybolmayan yağları alır. Kilo verilse de giderilemeyen bu yağ dokuları liposuction tedavisi ile giderilir. Alınacak toplam yağ miktarı vücut ağırlığının belli oranlarına göre hesaplanmaktadır.

Liposuction Ameliyatı

Liposuction ameliyatında ilk olarak hastaya birkaç milimetrelik kesiler açılmaktadır. Açılan bu kesilerden kanüller  yardımı ile  deri altındaki yağlar emilir. Kanüllere bağlı olan vakum cihazları ile bu emme işlemi gerçekleştirilir. Bölgesel olarak fazlalık gösteren  yağ hacimleri liposuction ameliyatı ile azaltılarak tedavi edilir. Kişide bulunan yağ miktarına göre hastanın ameliyat süresi yarım saat ile altı saat arasında değişiklik gösterir. Yağ aldırma tedavisi hastane ortamında gerçekleştirilerek genel anestezi veya lokal anestezi ile bu ameliyat gerçekleştirilir.

Liposuction Öncesi

Liposuction ameliyatı öncesi kişilerin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunlara dikkat edilmediği süreçte hasta kendine zarar vermiş olur. Hasta doktorunun kurallarına ve tavsiyelerine uyarak gerekli bütün uyarıları yapmaya çalışmalıdır. Liposuction ameliyatı olacak hastaların akıllarında bir soru veya şüphe var ise mutlaka doktoru ile bunu paylaşmalıdır.

Bu ameliyatı olmaya karar verdikten sonra kapsamlı bir araştırma yaparak en tecrübeli ve deneyimli doktorlardan yardım almalısınız. Aksi taktirde seçtiğiniz doktor bu konularda yeterli bir bilgiye sahip değil ise sizi ve sağlığınızı etkileyecek birçok sorunu da beraberinde getirir. Hasta ameliyata girmeden önce ameliyat olacağı yeri ameliyatta kullanılan teknolojik ürünleri görme ve tanıma hakkına sahiptir.

Liposuction egzersiz ve yeterli kilo verilmesine rağmen bölgesel olarak verilemeyen yağlar için uygulanmalıdır. Beden kitle endeksi belli bir düzeyin üzerine ve  obez hastalara  yapılmamaktadır. Bunun için öncelikle gerekli bir uzmandan size ve vücut yapınıza uygun bir diyet programı alarak ameliyattan önce kendinizi hazırlayabilirsiniz.  Liposuction ameliyatı öncesi ne gibi bir şeyler yaparak ameliyattan sonra daha hızlı bir şekilde iyileşme kat ederim diyorsanız bunun için bilir kişilerden yardım alarak doktor tavsiyelerine uymanız gerekir

Liposuction İçin Kimler Uygundur?

Kişilerde bulunan, egzersiz ve yeterli kilo kaybından sonra hâlâ yok olmayan yağlar için uygulanan bu tedavide fazla olan yağlar kanüller ve vakumlar yardımı ile alınmaktadır. Hemen hemen herkesin yaşadığı sorunlardan olan yağlara liposuction ameliyatı sonrası son verilir. Peki bu ameliyatı kimler hangi şartlar altında olabilir diye merak ediyorsanız sorunuzun cevabı bizdedir.

Liposuction ameliyatı olmak isteyenler için belirli kurallar vardır. Bunlardan ilki kişinin hamile olmamasıdır. Hamilelere uygulanmayan bu yağ aldırma tedavisi ve yeni doğum yapmış kişilere de uygulanmamaktadır. Yağ aldırma tedavisi için kişide aranan çok fazla bir özellik olmayıp bunların yanı sıra ise sistematik bir sağlık probleminin olmamasıdır.

Liposuction En Çok Nerelerde Tercih Ediliyor?

Yağ problemi olan insanlar yağ aldırma tedavisine en çok ihtiyaç duyan kişilerdir. Fazla yağlarından yaptıkları egzersiz ve verdikleri kilo ile kurtulamayan kişiler için liposuction tedavisi en büyük şanstır. Kişiden kişiye değişen vücuttan yağ alma işlemi kişinin neresinde çok ise oradan tercih edilir. Vücut yapısına göre değişiklik gösteren bu işlem armut bedenli kadınlarda yağ aldırma tedavisi genellikle basen bölgesinden olmaktadır. Bir diğer vücut yapısı olan kum saati tipinde ise sırt göğüs ve basen gibi bölgelerinde bu tedaviye ihtiyaç duyarlar. Kişiden kişiye değişen vücut yapılarının her birinde yağ alma işlemi farklı bir yerde seyretmektedir.

Liposuction Sonuçları Kalıcı mıdır?

Yağ aldırmayı düşünen veya aldıran kişilerin merak ettiği konulardan olan bu ameliyatın sonuçlarının kalıcılığı konusudur.  Yağ aldırma ameliyatı sonuçlarının kalıcı olması kişi için oldukça önemlidir. Bu sorunun cevabını bizler verecek olursak evet yağ aldırma ameliyatı sonuçları kalıcıdır. Ancak bu kalıcılık yine hastanın elinde olan bir şeydir.

Hasta liposuction tedavisi sonrası doktorun tavsiyelerine tam olarak uymak zorundadır. Aksi taktirde kişi sorun yaşayabilir. Bununla beraber ise kişi bu ameliyattan sonra kilo almamaya dikkat etmelidir. Beş veya daha fazla kilo alınırsa eğer kişinin beklentisi karşılanmayıp vücudu deforme olabilir.

Liposuction Yöntemleri Nelerdir?

  • Islak teknik bir diğer ismi ise tümesan teknik olan yağ aldırma yöntemlerinden biri olan bu işlem en çok tercih edilenler arasında kendini göstermektedir. Bu tedavi yönteminde kişinin yağ olan bölgesine içinde kan durduran ve ağrı kesici özelliğine sahip maddeler bulunarak emme tedavisinden önce kişinin bu sıvı sayesinde hücre şişirilmesi yapılır. Daha sonra atılan kesikler sayesinde yağ bulunan yere uzanan kanüller ile işlem gerçekleştirilir.
  • VASER Ultrasonic liposuction yönteminde ise kişiye ameliyat sırasında Ultrasonic ses dalgaları uygulanarak yağların eritilmesi hedeflenir. Böylece eritilen yağlar kanüller ile vakumlanarak daha kolay dışarı alınır. Bu sayede daha az travma oluşur ve daha az ağrı olur..
  • Bir diğer liposuction ameliyatı yöntemlerinden olan lazer liposuction tedavisi ile yağların bulunmuş olduğu yere lazer tedavisi uygulanarak oradaki katı halde bulunan yağların eritilme işlemi yapılır. Buesnada ısı enerjisi ile sıkılaşma da meydana gelir.

Liposuction Sonrası Süreç

Liposuction tedavisi kişilerde fazla olan yağları alarak kişiye daha sağlıklı bir yaşam tarzı sunar. Bu ameliyatta farklı tedavi yöntemleri kullanılarak yapılır. Kişiden kişiye değişen bu yöntemler kişinin ameliyat ve iyileşme sürecini birbirine oranla etkileyebilir. Bu ameliyatı olan hastalar çok ciddi reaksiyonlar yaşamaz. Bir günlük dinlenme sonunda takılması gereken korseyi bir ay boyunca takarak daha sağlıklı iyileşmeye ortam hazırlar. Ameliyat sonrası oluşan ödemlerin gerilemesi ve sarkmaların oluşmaması için korsenin düzgün kullanılması, lenf drenaj masajları, uygun diyet ve egzersizler ile çok daha iyi bir sonuç alınabilir.  Daha sonra ise doktorunuzun önerdiği şeyleri eksiksiz yaparak yine doktor kontrolünde birtakım egzersizler yaparak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Liposuction Yaptıranlar

Sağlıklı ve bir o kadarda güzel bir bedene sahip olmak herkesin hakkıdır. Yapılan tüm işlemler sonucu vücuttan atılamayan yağlar kişiyi estetik açıdan rahatsız edip bu yağlardan kurtulma isteğini tetikler. Bunun için yapılan liposuction ameliyatı kişide bulunan fazla yağı alarak kişiye daha güzel bir hayat tarzı sunar.

Liposuction Tekniği Hangi Bölgelere Uygulanır?

Vücutta bulunan fazla yağları aldırmak için yapılan liposuction tedavisi kişilerde çok ciddi problemlere neden olmaz. Bir gün dinlendikten sonra normal hayatınıza dönebilirsiniz. Bu tedavi hakkında merak edilen birçok soru ve şüphe bulunmaktadır. Bu sorulardan biri de bu tedavinin kişilerde hangi bölgelere uygulanabileceğidir.  Kadın ve erkeklerde farklılık gösteren bu bölgeler, kadınlarda daha çok karın kalça basen gibi yerlere uygulanıp erkeklerde ise çoğunlukla karın ve meme bölgesinde bulunan yağları aldırmak için kullanılır.

Liposuction Ameliyatı Genel Anestezi ile mi Yapılır?

Hastadaki alınacak yağ bölgesine ve miktarına göre değişen anestezi şekli büyük kısımlarda hastanın rahatı ve konforu için genel anestezi olarak daha küçük yerlerde ise lokal anestezi veya sedaysan yöntemi gibi tedaviler yapılmaktadır.

Liposuction Fiyatları

Yağ aldırma ameliyatına bir fiyat belirtmek doğru olmaz. Kişiden kişiye değişen bu ameliyat süreci ve yöntemleri, kullanılacak cihazlar ve bölge sayısı fiyat belirleme konusunda oldukça etkin bir rol oynamaktadır. Tedavinin yapılacağı kurum veya doktorunda fiyat belirleme konusunda önemli bir yere sahiptir. Bunun için liposuction ameliyatı öncesi hasta detaylı bir araştırma yaparak en uygun fiyatta en kaliteli hizmet veren yeri arayıp bulmalıdır.