Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Otoplasti olarak da adlandırılan kulak estetiği işlemi uzman klinik ortamımızda rahatlıkla gerçekleştirdiğimiz işlemlerden birisidir. Kolaylıkla ve kaliteli bir şekilde hayata geçirmeye devam ettiğimiz bu işlemde kulak bozukluğu olanlar artık bozukluğa veda etmeye hazır. Kepçe kulak formuna sahip olanlar, kulakları çok arkada kalanlar ya da kulak uçları öne doğru eğri olanlar ve özellikle de kulak memesinde sorun yaşayanlar için kulak estetiği oldukça önemli bir operasyon türüdür.

Daha çok kepçe kulak problemi yaşayanlar tarafından tercih edilen bu İşlem öncesinde ve sonrasında hastalarımıza gerekli tüm bilgilendirmeleri yapıyoruz. Kulak kıkırdağında problem olduğunda kalıcı dikişler atarak bu problemleri ortadan kaldırıyor ve çok daha sağlıklı, hoş görünen kulak yapılarına sahip olunmasına olanak sağlıyoruz.

Genel anestezi ya da lokal anestezi altında yapmakta olduğumuz bu işlem otoplasti olarak bilinir. Özellikle de kepçe kulak görünümünden kurtulmak için uygulanan otoplasti ile kulakların büyük kısımları alınır, iç kısımdan yer açılarak kafa kısmına dikişi sağlanır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nasıl Yapılır?

Bazen kulaklar çok normal boyuta sahip gibi görünseler de aslında orantısız olabilirler. Bazen iki kulak simetrik olmayabilir. Doğuştan kazanılan ya da sonradan elde edilen faktörlere bağlı olarak kulakların yapısında büyüme, küçülme ya da sarkmalar meyana gelebilir. Bu tür bozukluklar kişisel olarak estetik olmayan görünümlere de yol açar ve hastada psikolojik ve fiziksel rahatsızlık uyandırmaya başlar. Hem sağlıklı kulak yapısına sahip olmak hem de estetik açıdan güzel bir görünüme sahip olmak için kulak estetiği yapıyoruz. Bu estetik operasyonu her yaş grubu için uygundur.

Eğer küçük yaş gruplarına uygulayacaksak genel anestezi altında, eğer erişkin yaş gruplarına uygulayacaksak lokal anestezi altında işlemi gerçekleştiriyoruz. Hastalarımızı mutlaka hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak rahatlatıyor ve sonrasında işlem aşamasına geçiş yapıyoruz. Tek bir kulaktaki işlemimiz yaklaşık olarak 45dk-1 saat süren bir işlemdir. Deri parçasını alacağımız kısımları işaretliyor ve anesteziden sonra kesme, alma ve şekillendirme işlemlerini gerçekleştirerek kulaklara normal görünüm veriyoruz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Kimlere Uygundur?

Kepçe kulak sorunu ya da diğer kulak deformasyonları her yaşta meydana gelebilen sorunlardır. Küçük yaşlardan itibaren kulaklarda bu tür deformasyonlar göze çarpmaya başladığı zaman bu operasyon akla gelmelidir. Kliniğimizde gerekli tüm testler yapılır ve ardından hangi işlemin uygulanması gerektiğine karar verilir. Kulak estetiği, her yaş grubu için uygun bir işlemdir. Ancak küçük yaş gruplarında genel anestezi tercih edilirken erişkin yaş gruplarında lokal anestezi tercih edilebilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Kulak gelişimi kemik, kas ve kıkırdak olarak ele alındığında tam olarak 6-7 yaşlarında  tamamlanmaya başlar. Bazı kişilerde çok daha geç yaş gruplarına da tekabül edebilir. Ancak genel olarak 6 yaşında tamamlanan kulak gelişimine bağlı olarak kulak deformeleri ve kepçe kulak görünümü de bu yaşlarda kendisini gösterir.

Yaş ayrımı yapılmaksızın erken yaşlarda da yetişkin yaş gruplarında da kulak estetiği yapılabilir. Bu estetik operasyon için 18 yaşını doldurmak zorunlu değildir. Kulak gelişimi çok küçük yaşlarda tamamlandığı için daha fazla beklemeye gerek yoktur. 6 yaşından itibaren ihtiyaç duyan herkese otoplasti uygulanabilir. Tamamen kulak boyutlarına, kulak gelişimine ve kulağın ihtiyacı olan görünüme göre işlem yapıyoruz. Yaş grubuna bağlı olarak seçim yapmamız gereken yöntemlerde ve anestezi kullanımında da farklılıklar meydana gelebilir.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kulak estetiği sonrasında tam iyileşme sağlanana kadar kulak bölgesinin su ile temasından kaçınılması gerekiyor. Alkol, kafein ve kan sulandırıcı bileşenler içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Çok ağır egzersizlerin yapılmaması gerekiyor. Gün içerisinde çok terlememeye ve çok soğuk ortamlarda bulunmamaya özen göstermek gerekiyor. Sporcu bandı ile kulakların 3 hafta süreyle korunması gerekmektedir.

Kulakların üzerine gelecek şekilde yatılmaması gerekiyor. Bu tür ipuçlarına dikkat edildiği takdirde iyileşme süreci çok daha hızlı ve kolay bir şekilde atlatılır. Aynı zamanda işlem öncesinde doktorlarımız tarafından, hastalara gerekli tüm talimatlar verilir ve her detay ayrıntılı bir şekilde anlatılır. Gelişebilecek komplikasyonlar hakkında bilgi verilir ve hastanın, eğer küçükse veli onayı da alınarak işleme geçiş yapılır.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Sonrası İyileşme Süreci

İyileşme süreci operasyon biter bitmez başlar. Kulak estetiği işlemi yapıldıktan sonra bandajlar çıkana kadar kulaklar saçla, bere ve benzeri aksesuarlar ile kapanabilir. İyileşme sürecinde profesyonel bir şekilde kontrole gidilmeli ve mutlaka profesyonel kişiler tarafından pansumanları yapılmalıdır. Pansumanların değişmesi gereken günler takip edilmeli ve hiçbir şekilde erteleme ya da aksaklığa yol açılmamalıdır.

Kulakları sıkacak berelerden ya da şal benzeri aksesuarlardan uzak durulmalıdır. Dikişlere kesinlikle müdahale edilmemelidir. Klinik uzmanlarımız işlem öncesinden iyileşme sürecinin sonuna kadar dikkat edilmesi gereken her alanda bilgilendirmelerini yapmaya devam ediyor. Böylece hastalarımı uyması gereken kurallara daha fazla özenle uyuyor ve iyileşme süreçleri de daha kolay atlatılıyor.

Kulak Estetiği (Otoplasti) Operasyonları Nasıl Gerçekleştirilir?

Kulak kepçesini ya da diğer kulak deformasyonları düzeltmek amacıyla yaptığımız kulak estetiği, gerekli ölçüler alındıktan ve çizimler yapıldıktan sonra yaş grubuna uygun anestezi seçiliyor. Anestezi etki eder etmez işleme geçiş yapılıyor. Yaptığımız operasyon sonrasında kulakların görünen kısımlarında hiçbir dikiş ya da kesik izi görünmez.

Bu nedenle estetik kaygı oluşmadan hayatınıza devam edebilirsiniz. Arka kısımda kalan izler ise yaklaşık 6 ay ile 12 ay arasında tamamen kaybolmaya yüz tutar. Otoplasti işleminin öncesinde hastalarımızı fiziksel ve ruhsal manada rahatlatmaya özen gösteriyoruz. Güler yüzlü ekibimiz alanındaki profesyonelliği ve deneyimi de işine kattığında son derece başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

Kulak Estetiği (Otoplasti) İşlemi Ne İçerir?

Otoplasti olarak adlandırılan kulak estetiği ameliyatlarımızda kulak deformitelerine karşı farklı  işlemleri uyguluyoruz. Kulak kepçe görünümünden kulak memesi sarkmalarına varana kadar her yaş grubunda meydana gelebilen kulak sorunlarına dair çareleri içeriyor. Operasyondan önce hastanın hangi tür bir işleme ihtiyacı olduğunu belirliyoruz.

Gerekli fotoğraflandırmaları yapıyoruz. Ardından çizimlerimizi gerçekleştiriyor ve anestezi seçimiyle hazırlıklara başlıyoruz. Tamamen doğal bir görünüm elde etmek ve tamamen gerçek operasyonlar yapmak için uğraşıyoruz. Titizlikte, hijyende ve kullandığımız tüm materyallerde özenle seçim yapıyoruz. Kepçe kulaktan kurtulmak isteyenler, kulak memesi görünümünden rahatsız olanlar ve daha birçok sorun yaşayanlar için tüm yöntemler işlemler içerisinde yer alıyor.

Kulak Estetiği Fiyatları

İsteği ve ihtiyacı olan herkes için tüm yöntemlerimizi profesyonel bir şekilde sunmaya devam ediyoruz. Sizler de keçe kulak görüntüsünden kurtulmak istiyorsanız kulak estetiği fiyatlarımız için kliniğimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.