Post bariatrik cerrahi  en kısa anlatımla çok fazla miktarlarda kilo alıp vermeye  bağlı vücutta oluşan sarkık cilt fazlalarının vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

Çok yeme, aşırı yağlı fastfood gibi yiyecekler tüketmek kişilerde sağlıksız beslenme ile meydana gelen fazla kilolara sebep olmaktadır.

Ülkemizde de önüne geçilemeyecek şekilde her yıl olan kişi oranı artan obezite problemi kişilerin hayatlarına oldukça fazla problem ile girip hayat kalitesini düşürmektedir. Giyecek seçimi, hareket etme gibi aktivitelerini sınırlayan obezite problemi yeni nesil çocukların sağlıksız ve fastfood yiyecekler kullanılması sonucunda yaş oranı oldukça düşüp kendini göstermektedir.  Obezite  problemi olan kişilere uygulanan tedavilerden biri  bariatrik cerrahi  işlemidir. Bariatrik cerrahi sonrasında hızlı bir şekilde kilo vermeye bağlı vücutta oluşan  sarkık ve fazla cilt kitlelerini bir takım germe operasyonları ile vücuttan uzaklaştılarak ( kol germe, karın germe, sırt germe,popo kaldırma, bacak germe,vs.) daha uygun şekile getirmek hem bu hastaların yaşam kalitesini arttırması açısından önemlidir. Hem de normal bir görünüme kavuşmanın verdiği psikolojik etki ile hastaların özgüvenlerini kazanmasında büyük pay sahibidir.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Kişide oluşan fazla kiloları mide küçültme mide kesme veya mideyi kısaltma gibi işlemleri ile tedavi ettikten sonra vücutta meydana gelen değişikliklerden sarkma fazlalık ve güzel bir görüntü sergilemeyen yerlerin tedavi edilmesine denir.

Günümüzde artan teknoloji ile bilgisayar telefon televizyon gibi aletlerin başında saatlerce oturan ve hareketsiz kalan fastfood yiyecekleri aşırı tüketen ve şeker problemi bulunan insanlarda zamanla kendini gösteren obezite sorunu cerrahi işlemler olan tüp mide ameliyatı, gastrit tedavi gibi işlemler yapılarak tedavi edilir.

Bu ameliyatlardan önce kişi ciddi ve sıkı diyetleri denemiş olmalıdır. Hastalara uygulanan diyet ve cerrahi operasyonlardan sonra kişinin kaybettiği kilolar sonrası devreye giren post bariatrik cerrahi tedavisi kişinin deforme olan vücudunu yeniden toplamayı sağlar. Kişinin kilo verirken yaptığı egzersiz ve diğer etkenler kişinin vücudunda sarkma ve diğerlerini azaltsa da kimi kişilerde bu mümkün değildir.

Bariatrik cerrahi tedavisi kişilerde genellikle bacaklar kollar ve göğüslerde meydana gelip kişiye estetik olmayan bir görüntü bırakır. Tam burada devreye giren post bariatrik cerrahi tedavisi kişilerin vücutlarında fazla kilo kaybı sonucu oluşan sorunları giderir.

Post Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Kişilerin hareketsiz yaşamı sağlıksız beslenmesi ve diyabet hastalığı gibi etkenlerin maruz bıraktığı fazla kilo bu fazla kilo sonrası ise meydana gelen obezite sorununda kişiler farklı tedavilere ihtiyaç duyar. Kişinin bedenine ve kilo durumuna göre yapılan bu farklı tedaviler kişilerde zamanla çok ciddi bir kilo kaybına sebep olduğu için vücutlarında bir takım değişiklik ve deformasyonlara yol açar. Estetik bir görüntü vermeyen bu sorunlar post bariatrik cerrahi tedavisi yapılarak en aza indirilmesi veya yok olması hedeflenir.

Fazla kilo kaybı sonrası vücutta yaşanan sorunlar post bariatrik tedavisi ile göğüs kaldırma karında ve deride fazla olan kısımların gerdirip toplanması kalça ve gıdının toplanma işlemi ve daha kişinin sorunlarına göre değişen bu tedaviler kişide güzel bir görüntü yaşatmaktadır. Hangi mide operasyonundan sonra kişide ne gibi bir tedavi uygulanacağına kişinin kendi bedeni karar verir. Bu ameliyatlar tam teşekküllü hastanelerde yapılıp yoğun bakım ünitesi olmasına dikkat edilir.

Post bariatrik cerrahi tedavisi için kişi önce muayene işleminden geçirilir ve bu ameliyata karşı gelen herhangi bir sorun var mı diye bakılır. Herhangi bir problemle karşılaşılmaz ise kişinin tedavisi yapılır.  Eğer kişi fazla kilolarından kurtulmak için mide kelepçe tedavisi veya mide tüp operasyonu yapıldı ise bu kişinin iyileşmesi beklenir.  Kişinin kilo kaybı sonrası göğüslerinde sarkma meydana gelmiş ise kişiye göğüs dikleştirme estetiği tedavisi uygulanır. Kişilerin vücutlarında meydana gelen soruna göre yağ transferi ile hacim kazandırma dolgu işlemi gerdirme veya toplama gibi tedaviler yapılır.

Post Bariatrik Cerrahi Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Fazla kilosu olan obez veya obez riski taşıyan kişilerde zayıflamaya yönelik yapılan farklı tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Bu tedaviler sonucu kişilerin hızla kaybettikleri kiloların vücutta meydana getirdiği sorunlardan olan sarkma ve diğerleri kişiye büyük rahatsızlık vermektedir. Bunun için geliştirilmiş olan post bariatrik cerrahi tedavisi kişilerin vücudunda oluşan estetik görüntü vermeyen sorunları giderir.

Post Bariatrik Cerrahi Tedavisi Öncesi

Kişiler post bariatrik cerrahi tedavi sonrası dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Bunlara dikkat edilmediği taktirde kişinin sağlığı olumsuz etkilenir ve iyileşme süresinde gerilik yaşanır. Kişiler post bariatrik tedavisine fazla kiloları için başvurdukları birtakım ameliyatlardan sonra kişinin fazla kilolarından kurtulduktan sonra vücudunda oluşan bir takım estetik görüntü kirliliğidir. Kişilerin bu ameliyatı olup daha güzel bir görüntüye kavuşması için ameliyat öncesi dikkat etmesi gereken şeyler vardır.  Ameliyat öncesi kişilere mutlaka sigara içilmemesi gerektiği söylenir ve vücudun ihtiyacından fazla sıvı tüketmemesi gerektiği söylenir.

Post bariatrik  cerrahi ameliyatı öncesi diğer sağlık problemleriniz için kullanmakta olduğunuz ilaç veya hap var ise kesinlikle doktorunuza gösterip kullanıp kullanmama ile ilgili bir fikir alınız. Bu ameliyatı olmaya karar verdikten üç ay önce kilonuzu mutlaka sabit tutmaya çalışın. Ameliyat öncesi hasta olmamak için dengeli ve yeterli bir uyku alınız. Kendinizi hasta olabilecek şeylere karşı muhafaza ediniz. Aksi taktirde ameliyat gününüz ertelenebilir. Hastanın aklında en küçük bir soru dahi kalmamalı ve her detayı doktoruna söylemelidir. İstek ve fikirlerini açıkça belirtip korktuğu yanları doktoruna da anlatmalıdır.

Post Bariatrik Cerrahi Tedavi Sonrası

Post bariatrik tedavi sonrası kişinin kilosuna ve yaptırdığı ameliyata göre değişmektedir. Kişinin bünye ve genel sağlığına bağlı olan bu post bariatrik cerrahi tedavisi sonrası kişiler karın germe operasyonu içeriyorsa veya kombine bir ameliyatsa iki gün diğer germe operasyonlarında ise bir gün sonra öneri ve tavsiyeler ile taburcu olup sonrasında belirtilen sıklıklarla kontrollerine gelmeleri gerekmektedir.

Post Bariatrik Cerrahi Fiyatları

Post bariatrik tedavisi kişilerde uygulanan farklı teknik ve yöntemlere göre değişmektedir. Kişiler doktorları ile muayene sonrası en uygun fiyat konusunda anlaşarak post bariatrik cerrahi tedavi bütçesini buna göre ayırmalıdır.