Mezoterapi Ne İş Yarar?

Mezoterapi tedavisi ilk olarak bin dokuz yüz elli iki yılında bulunarak estetik amaçlı bir tedavi için kullanılmaya başlanmıştır. Cilt yenileme, selüloit çatlak leke veya çeşitli yaralanma ve saç tedavisi gibi deri hastalıklarının iyileştirilmesi için kullanılır.

Mezoterapi Nedir?

Cilt altında bulunan kolajen ve elastin gibi yapıları uyarak kişinin kan dolaşımını ve lenfatik dolaşımı gibi sorunları düzeltmeye yardımcı olur. Kelime anlamı olarak orta tedavi anlamına gelen mezoterapi tedavisi estetik bir işlem olup cildin orta tabakasına estetiği  için özel kullanılan iğneler yardımı ile belirli vitamin ve minareler konulur.

Bunun yanı sıra enzim ve aminoasit gibi maddelerin bazen bir madde olarak bazen de diğerleri ile karıştırılarak kişiye uygulanmasına mezoterapi tedavisi denir. Mezoterapi kişilere uygulanan oldukça geniş bir tedavi olup kişinin ihtiyacına göre farklı şekillerdeki vitamin ve minerallerin enjekte edilmesi ile uygulama işlemi yapılır. Bu tedavinin kişiye özel bir şekilde yapımı mevcuttur.

Mezoterapi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Mezoterapi tedavisi kişilerde deri tedavilerinde kullanılan estetik işlemdir. Kişide yaşanan farklı durumlar ve problemler kişiyi bu tedaviyi olmaya itmektedir. Çeşitli yollarla geçmeyen bu rahatsızlıklarda kişinin son olarak yapmaya karar verdiği mezoterapi tedavisi kişinin deri rahatsızlıklarına bir çözüm sunmaktadır. Bu tedavi kişilere belirli durumlar sonrası uygulanır.

Cildin yaş ve diğer etkenlerin sebep olması ile yaşlanması kişide görülen deri sarkması ve  güneş lekeleri gibi durumlarda uygulanabilir. Saç kaybı saç dökülmesi kellik kronik ağrılar alerjiler ve derideki pigment yetersizliği kişinin bu tedaviyi olmasını gerektiren durumlardır. Bu durumlar daha birçok şekilde çoğaltılabilmektedir. Kişinin rahatsızlığına göre farklı tür ve şekillerde uygulanan bu tedavi hastaya daha estetik ve daha sağlıklı kaliteli bir görüntü sağlar.

Hangi Durumlarda Mezoterapi Uygulanmaz veya Uygulanması Sakıncalıdır?

Kişilerde deri rahatsızlıkları tedavisi için uygulanan pigment yetersizliği saçtaki rahatsızlık yaralanmalar alerjiler ve leke gibi kişiye müdahale gerektiren durumlarda kişiye mezoterapi tedavisi uygulanır. Ancak bu rahatsızlıkların görüldüğü herkese bu tedavi uygulanmamaktadır. Bu tedavinin uygulanması için kişide belirli kural ve koşullar aranmaktadır. Her bu rahatsızlıkların görüldüğü kişiye bu tedavinin uygulanması sakıncalı olmaktadır.

Hamilelik durumu yaşayan kişiler ve emziren anneler için bu durum oldukça sakıncalıdır. Diyabet ve kanser gibi sorunlarla karşı karşıya kalan kimselerde ve felç geçirmiş hastalarda mezoterapi tedavisi oldukça risklidir. Bu tedavi için kullanılması gereken ilaç ve haplara karşı herhangi bir alerji durumu olanlar, kan pıhtılaşma gibi rahatsızlıkları bulunan ve kalp rahatsızlıkları bulunup bunun için birden fazla ilaç kullanması gereken kişilere bu tedavi tavsiye edilmeyip uygulanamaz.

Mezoterapinin Özellikleri Nelerdir?

Mezoterapi tedavisi bir nevi kişinin deri hastalıklarına bir çare olarak görülen bu estetik işlem kişiye kalan yaşamında daha sağlıklı ve güzel bir görünüm ile kişiye imkân sağlar. Bu mezoterapi tedavisi için kişilerin sorunları dinlenip bu sorunlar doğrultusunda farklı işlem ve uygulamalarını öne sürerler. Yapılan bu estetik tedavi için gerekli olan ortam ve koşullar sağlandıktan sonra kişiye başarılı bir şekilde bu tedavi işlemi uygulanır. Bu tedavinin en önemli özelliklerden biri ise kişinin bu işlem için ihtiyaç duyduğu ilaçlar az bir miktarda mikroenjeksiyon yöntemi ile direk hasta olan bölgeye uygulama işlemi yapılır. Bu şekilde kolayca problem çözülür ve tedavi işleminden maksimum fayda alınması sağlanır.

Mezoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?

Her ameliyat işleminde olduğu gibi mezoterapi ameliyatı sonrası da kişilerde belirli yan etkiler görülebilir. Mezoterapi tedavisinden sonra çok ciddi bir yan etki problemim yaşanmaz. Bunun aksi bir durumu olduğunda ise yaşandığı zaman ise kişi doktoru ile iletişimde kalmalıdır. Mezoterapi tedavisinde kişilerde görülen yan etkiler morarma ve kızarmadır. Ancak bu görülen yan etki tehlike arz etmeyip kişide bir veya iki gün sonra kaybolmaktadır.

Mezoterapi Tedavisine Cevap Ne Zaman Alınır?

Mezoterapi tedavisine ihtiyaç duyan deri problemine bağlı rahatsızlıklar geçiren kimselerse bu işlemler uygulanarak kişinin tedavi olması sağlanır.

Bu tedaviye başlandıktan sonra kişi hemen etki görmek ister. Ancak kişinin yaşına cilt yapısına ve problemin seviyesine göre bu etki  süresi değişmektedir. Genelde iki veya üç seanstan sonra etki görülmeye başlanıp tedaviye cevap verilmiş olur.

Mezoterapi Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kişiye yapılan mezoterapi tedavisi hızlı ve sağlıklı bir iyileşme için kişinin dikkat etmesi gereken birtakım hususlar vardır. Kişi bunlara dikkat ederek olmuş olduğu mezoterapi tedavisinden daha olumlu bir yanıt alabilir. Hasta bu tedaviyi olduktan sonra işlem yapılan yere altı veya sekiz saat su değdirmemelidir.  yine kişi bu süreçte  banyo ve makyajdan uzak durmalıdır. Kırk sekiz saat yani iki gün boyunca zorlayıcı hareket ve egzersizlerden kaçınmalı ve kan sulandırıcı haplardan uzak durmalıdır. Yaranın daha hızlı bir iyileşme göstermesi için dar kıyafetlerden uzak durulmalıdır

Saç Mezoterapisi

Kadın ve erkeklerde uygulanan mezoterapi tedavi yöntemlerinden biri olan saç mezoterapisi kişilerde görülen saç dökülmesi kellik ve saç uzamasını sağlamak için yapılan tedavi yöntemlerindendir. Hastalarda kellik problemi olan kişilere bu tedavi ile uygun vitamin mineral ve diğer ihtiyacı olan besin öğelerini kişiye takviye ederek saç dökülmesi problemine son vermiş olunur.

Yüz Mezoterapisi

Kişinin tedavisinde mezoterapi yöntemlerinden biri olan yüz mezoterapisi uygulanarak kişide meydana gelmiş güneş hasarı ve kolejen kayıpları hastanın yüzünün dolgunluğunu ve estetik görünümünü bozar. Bu tedavide uygulanacak olan ilaçlar karıştırılarak kişiye direkt olarak uygulanır. Mezoterapi tedavi sonrası kişinin cildi ihtiyacı olan maddelere karşılık verir. Bu ilaçlar az miktarda uygulandığı için kişide ciddi bir yan etki sorunu yaşatmaz.

Selüloit Mezoterapisi

Selüloit problemi kadın ve erkeklerde görülen bir dolaşım rahatsızlığıdır. Mezoterapi tedavisi ile kişinin altına uygulanan maddeler kişinin kan dolaşımını akımını ve lenfatik dolaşımını düzeme sokarak kişide sertleşmiş bağ dokusunu sökmede yardımcı olur.

Mezoterapi Fiyatları

Mezoterapi fiyatları kişinin hastalığının ne derece olduğuna kişinin yaş ve cilt dokusuna göre uygulanan tedavi yöntemlerine göre değişiklik göstermektedir. Kişiler cebine en uygun fiyatta sağlıklı ve kaliteli bir hizmet almak için önceden kapsamlı bir araştırma yapmaları gerekir. Bu tedavi ve yöntemlerinin genel fiyatları hakkında az çok bilgi sahibi olmalı ve yapacağı araştırmalarda kaliteli olmasına dikkat ederek fiyat seçecektir. Aksi takdirde ucuz mezoterapi  yaptırırken sağlığına zarar vermiş olur.