Jinekomasti Rahatsızlığı

Jinekomasti erkeklerde görülen kadın tipi meme büyümesidir. Bir tür hormonsal rahatsızlıktır. Erkeklerde meme büyüme rahatsızlığına neden olan bu hastalık testosteron ve östrojen gibi hormonların dengesiz dağılımı ile meydana gelmektedir. Bu dağılım ise erkeklerde iyi huylu meme büyümeye neden olmaktadır. Jinekomasti hastalığı taşıyan erkeklerdeki meme büyüme bir ya da iki memenin birden büyümesine neden olur.

Jinekomasti Nedir?

İki memenin birbirinden farklı boyutlarda büyümesi görülen olaylardandır. Jinekomasti çok ciddi bir hastalık olmayıp rahatsız edici bir görünüşü vardır. Yeni doğan bebeklerde ergenlik çağı ile yaşlı insanlarda da hormonlar nedeni ile görülen bu hastalığın başka nedenleri de bulunmaktadır. Kişinin sosyal hayatını etkileyerek utanmasına neden olan Jinekomasti bazı insanlarda kendiliğinden geçmekte olup bazı hastalarda ise doktor tavsiyesi ile iğne ilaç gibi etkenlerle geçmektedir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Erkeklerde görülen bir tür rahatsızlık olan meme büyümesi erkek hormonlarından olan testosteron hormonunun olması gereken seviyeden azalarak östrojen hormonun ise olması gerektiğinden fazla bulunması Jinekomasti rahatsızlığına sebep olur. Jinekomasti hastalığının görülmesindeki nedenler hormon değişiklikleridir.  Östrojen hormonu kadınların göğüsleri için salgılanan bir hormondur. Erkekte bu hormon miktarı çok azdır ve eğer fazla salgılanırsa bu hastalığa neden olur.

Kadınlar hamilelikte östrojen hormonu salgılar ise bebeklerin büyük memeli doğması çok normaldir. Ancak korkulacak bir şey olmayıp iki üç hafta sonra gitmesi beklenir.  Ergenlik döneminde erkeklerde meydana gelen Jinekomasti hastalığı altı ayla iki yıl arasında çoğunlukla kaybolur.  Yetişkin erkeklerde görülen bu Jinekomasti rahatsızlığı en çok elli ile altmış dokuz yaş arası kendini gösterip tedavi ile geçmesi beklenir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Jinekomasti erkeklerde hormon değişikliği nedeni ile görülen bir rahatsızlıktır. Bu hastalık belirli kişilerde kendini göstermektedir. Peki kimler Jinekomasti riski altındadır diye soracak olursanız en başa yaşlı bireyleri ve ergenliğe adım atmış kişiler koyabiliriz. Bununla beraber atletik alanda kendini geliştirmek isteyenlerin kullandığı birtakım şeyler ve bazı organları rahatsız olan kişilerde Jinekomasti rahatsızlığı baş gösterir. Karaciğer böbrek gibi organların hasta olması ya da tiroit gibi sorunları olan kişilerde bu hastalık belirir.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde belirli dönemlerde ve yaşta görülen Jinekomasti yani meme büyüme rahatsızlığı ciddi sorunlara neden açmayıp estetik ve sosyal açıdan kişiye zarar vermektedir. Ergenlik ilerleyen yaş ve yeni doğanlarda belirli sebeplerde görülen bu hastalık kendinden önce kişide belirtileri görülmektedir. Jinekomasti belirtileri göğüslerde hassasiyetin başlaması ve ağrı acı hissi yaşanmasıdır. Bazı durumlarda iki göğüsteki büyüklük farkları ile kendini belli eden bu hastalık belirtisi bir veya iki memeden akıntı gelmesine neden olur. Bir diğer Jinekomasti belirtisi ise meme altında çıkan şişliktir.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Elle muayene yapılan Jinekomasti hastalığı meme başı arkasında bulunan kitle ile teşhis edilir. Elle muayene sonrasında tanıyı kesinleştirerek diğer süreçlerde buna göre devam eder. Jinekomasti tedavisinin teşhisine ilk olarak kişide hormon bozukluğu var mı diyerek başlanır. Jinekomasti tedavisi kişide görülen çeşitliliğe göre değişmektedir. Ergenlerde görülen Jinekomasti hastalığı meme başında bulunan diskin dört santimden küçük olduğu zamanlarda kendiliğinden geçmesi beklenir. Ancak dört santimden büyük ise çeşitli tedaviler sonrası geçmesi beklenir.

Jinekomasti ‘de Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Bir tür hormon değişikliği olan ve bu nedenden meydana gelen Jinekomasti rahatsızlığı erkeklerde görülen ve ciddi bir sorunlara neden açmayan bir hastalıktır. Bu hastalık elle muayene edilip daha sonra kesinleştirerek olup olmadığına karar verilir. Kişiye göre ve memenin durumuna göre farklı tedaviler sonucu bu hastalık giderilir.

En kesin çözümü ameliyat olan Jinekomasti tedavilerde memede yumuşaklık ve yağ dokusu fazla ise yağ aldırma (liposiction) operasyonu yeterli olacaktır.  Bazı kişilerde görülen Jinekomasti rahatsızlığı karşımıza sert ve büyük bir şekilde çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda ise hastaya Mastektomi tedavisi ile karşılık verilir.

Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti ameliyatı kişide bulunan meme büyüme nedenlerine ve çeşitlerine göre değişiklik göstermektedir. Jinekomasti ameliyatı ortalama bir saat sürmektedir. Kişideki Jinekomasti tedavisine göre uygulanan çeşitlerden biri olan açık ameliyatlarda kişinin meme altından kesilen kesikler sayesinde kişide bulunan fazla deri ve meme dokusu alınır. Ardından kesikler kapatılarak ameliyat sonlanır.  Liposiction yağ aldırma tedavisinde kanüller yardımı ile fazla yağ dokusu alınır. VASER destekli liposuction işleminde travma ve ağrı daha az olmaktadır. Bazı durumlarda lazer ile cilt sıkılaştırma da cerrahi kesi ile yapılan ameliyatlara alternatif olmaktadır. Bazı ameliyatlarda hastalara lokal anestezi uygulanırken bazı açık ameliyatlarda kişiye genel anestezi uygulanır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı öncesi kadar sonrası da önemlidir. Ameliyat sonrası birtakım şeylere dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat edildiği ve uyulduğu taktirde daha çabuk iyileşmeniz mümkündür. Jinekomasti ameliyatından sonra kişide hafif bir kas ağrısı oluşabilir. Ameliyattan sonra en az üç gün olacak şekilde dinlenerek ağır bir iş yapmamalısınız. Devamlı doktor kontrollerinde bulunarak doktorun ameliyattan sonra takılması için verdiği korseyi mutlaka üç veya dört hafta kullanmalısınız

Jinekomasti Fiyatları

Jinekomasti ameliyat fiyatları şu fiyattır demek doğru değildir. Çünkü Jinekomasti için yapılan ameliyatlar hastadan hastaya değişmektedir. Hastanın ameliyatının uğraştırıcı olması tedavi süreci ameliyatın yapıldığı merkez ve doktor gibi etkenler bu tedavinin fiyatlarını değiştirmektedir. Hastanın en uygun fiyatta istediği kaliteli hizmeti alması için önceden kapsamlı bir araştırma yapmalıdır. Araştırma sonunda ise içlerinden en deneyimli cerrahı tercih etmesi tavsiye edilir.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer mi?

 Jinekomasti tedavisi erkeklerde görülen meme büyüklüğüdür. Bu hastalık çok ciddi sorunlara neden olmasa da kişiyi rahatsız edebilir sosyal hayatında utanmasına ve estetik açıdan rahatsızlık duymasına neden olan meme büyüme hastalığının tedavisi ameliyat ile mümkündür.

Ancak ameliyat olmak istemeyen kişilerin bu hastalık ameliyatsız geçmez mi sorusunu çok kez duyduk. Ancak maalesef ameliyatsız geçmesi pek mümkün değildir. Sadece bazı kişilerde meme dokusunun uygun olması nedeni ile yağ aldırma yani  liposuction olan tedavi uygulanır ise cerrahi  ameliyata gerek kalmaz. Bu durum içinde herkesin meme yapısı el vermeyebilir.

Jinekomasti İlerler mi?

Jinekomasti hastalığını gösterdiği belirtilerden anlamanız mümkündür. Göğüste şişlik meme ucu akıntısı ve acı hissetmeleri Jinekomasti hastalığının belirtileridir. Jinekomasti rahatsızlığı tedavi edilmediği süreçte ilerleme kat eder. Jinekomasti tedavisinin belirtilerini görüp hissettiğiniz zaman bir doktora giderek tedavi olmaya başlamalısınız. Aksi taktirde rahatsızlığınız ilerler ve daha büyük sıkıntılara neden olabilir.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Jinekomasti erkeklerde meme büyüme sorunu hastalara estetik rahatsızlık vermekle beraber onların sosyal hayatlarını oldukça fazla etkilemektedir. Ergenlik yaşın ilerlemesi gibi etkenlerin neden olduğu bu hastalık tedavi edilmezse ilerleme kat eder. Buda kişiye sürekli bir sorun olarak hayatına meme büyüklüğü ile devam etmesine neden olur.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor mu?

Jinekomasti ameliyatına ihtiyaç duyan hastaların maddi bakımdan bunu ertelemeleri oldukça doğaldır. Ameliyat olunmadığı süreçte ise meme büyümesi ilerleme kat ederek sosyal ve psikolojik hayatını etkileyebilir.Peki Jinekomasti ameliyatını devlet karşılıyor mu?  Bu operasyon eğitim araştırma hastanelerinde sağlık kurulu raporu ile karşılanabiliyor. Genelde bu kurumlarda  eğitim vakası olarak planlama yapılmaktadır.