Yağ enjeksiyonu tedavisi kişilerin yapacakları estetik ve operasyonlarda oldukça ilgi görüp ihtiyaç duyulmaktadır. Yağ enjeksiyonu tedavisi kanül yardımı ile kişilerin fazla bulunan yağ dokusu kısımlarından yağların alınarak vücudun ihtiyacı olan yere aktarma işlemi yapılır.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Kişiden alınan yağ dokuları genellikle karın bölgesinden olup kişinin ihtiyaç duyduğu yere verilir. Ancak bir bölgeden alınıp diğer bölgeye verilen yağların yaşaması gerekir.  Aksi taktirde bu yağ enjeksiyonu tedavisi başarı ile sonuçlanmaz. Eğer kişinin bölgesine verilen bu yağlar ölür ise kişinin dolgu estetiği işlemi çöp olur. Birkaç hafta sonra kişide yapılan dolgu tedavisi yağların ölmesi ile birlikte etkisini kaybeder.

Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu uygulaması kişide bulunan fazla yağ miktarını bulup alarak kişiye uygulanan dolgu tedavisinde kullanılması sağlanır. Kişilerin hem fazla yağ bulunduran yerlerinin rahatlamasından hem de kişinin vücudunda dolgu yapılacak yerine kendi yağından konularak doğal bir tedavi sağlanmış olur.

Kişiye  genel yada lokal anestezi işlemi ile uygulanıp kişide bulunan yağlar liposuction enjektörleri ile alınıp yine bir enjektör sayesinde kullanılması gereken yere uygulanması sağlanır. Yağ enjeksiyonu tedavisinde kişilere uygulanan tedavi ve yöntemler hastanın durumuna göre değişiklik gösterip bu tedavilere uygun aletleri vardır.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Uygulanır?

Kilo  vermeye bağlı yüz bölgesinde oluşan deformasyonları gidermek için, sarkık olmayan yalnızca hacim ihtiyacı olan memelerde hacim sağlamak için ve popo şekillendirmede popo bölgesindeki deformasyonları kamufle etmek veya hacim katmak için yapılabilir. Özellikle skar veya deformasyon bölgelerinde daha zor tutmasına rağmen bölgedeki doku eksikliğini tamamlaması ve kontür deformitelerini düzeltmesi açısından çok değerli sonuçlar alınmaktadır. Kişinin belirli yerlerinden alınan yağ dokuları yine kişinin estetik tedavi yaptıracağı yere göre değişiklik gösteren bir yere taşıma işlemi yapılır. Kişinin dudak bacak kalça ve diğer yerlerine dolgu işlemi yapılacak ise kişinin başta karın bölgesi ve daha sonra kalça ve bel bölgesinden alınacak yağ dokuları kişinin dolgu yapımında ihtiyaç duyulan yerlere taşıması ile bitirilir.

Yağ Enjeksiyonu Süreci

Dolgu be diğer tedavilerde ihtiyaç duyulan yağ enjeksiyonu tedavisinin üç yapım aşama süreci vardır. Kişilerde belirli bir noktadan alınıp belirli bir noktaya uygulanan bu tedavi işlemi kişinin en doğal yollardan yararlanma imkanıdır. Bu yağ alma imkânı üç aşamadan oluşmaktadır. Toplama temizleme ve yerleştireme olarak bu üç yöntemle yapılmaktadır. Cerrah yağın alınması için hasta ile iletişimde kalarak yağın alınacağı yer en doğru şekilde belirlenir. Belirlenen yerde küçük bir kesme işlemi yapılır ve orada bulunan yağ enjektör yardımı ile alınır. Belli hazırlık aşamalarından geçirilir ve enjeksiyon yapılarak sonlandırılır.

Yağ Enjeksiyonu Ameliyat Öncesi

Kişi bu yağ enjeksiyonu tedavisi öncesi dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Kişiler doktorlarının tavsiyesi ile uydukları kurallar kişinin sağlığı ve iyileşme süreci için oldukça önemlidir. Kişiler her estetik tedavi ve bu gibi işlemlerden sonra sigara alkol ve zararlı maddeler kullanılmamalıdır. Kişide enjeksiyon yaratması ve iyileşme sürecini düşüren bu maddeler kişiler olumsuz etkilemektedir. Bununla beraber kişi kullandığı ilaçlar var ise doktoruna gösterip kan sulandırıcı haplardan uzak durulması gerekir

Yağ Enjeksiyonu Fiyatları

Yağ enjeksiyon fiyatları hastadan hastaya değişmektedir. Kişilerin oldukları tedavi ve yöntemlere göre değişiklik gösteren fiyatlar kişinin bütçesini çok fazla zorlamayacak şekilde olmaktadır. Kişiler uygun fiyatta ve kaliteli bir hizmette yağ enjeksiyonu tedavisinden yararlanması için kapsamlı bir araştırma yapması gerekir. Bu tedaviye ihtiyaç duyan kişiler öncelikle tecrübeli ve deneyimli bir doktor arayışına girmelidirler. En kaliteli hizmeti veren doktorları bulup kişinin cebine en uygun fiyatı vereni seçilerek o doktora tedavi olabilir

Yağ Enjeksiyonları Ne Kadar Sürmektedir?

Yağ enjeksiyonu yapılacak kişilere lokal anestezi altında da olsa mutlaka ameliyathane ortamında hijyenik ve güvenli bir şekilde yapılması gerekir. Kişinin gerekli materyaller yardımı ile kişide fazla bulunan yağların alınması kişiye özgüven estetik açıdan güzellik ve sağlığı beraberinde getirmektedir. Alınan yağ dokularının kişinin ihtiyacı olan bölgesine transfer işlemi gerçekleştirilir. Bütün bu yapılan tedaviler ameliyat süresini yarım saat ve bir saat olarak etkilemektedir.

Yağ Enjeksiyonu Ağrılı mıdır?

Kişide bulunan yağların bir kısmının alınıp ihtiyaç olan yerlere verilmesinin gerçekleştiği yağ enjeksiyonu tedavisi kişilerin sağlığını ve estetik görünümünü olumlu yönde etkileyen estetik ameliyatlardan biridir. Kişiler bu ameliyatı olmadan önce yaşadığı kaygılardan biri olan ağrır mı acır mı korkusu kişiyi fazla tedirgin etmektedir. yağ enjeksiyonu tedavisi ağrılı bir işlem değildir. Kişi daha çok meydana gelen şişlik ve morluklardan şikayetçi olmaktadırlar.

Yağ Enjeksiyonları Tedavi Sonrası Neler Yaşanıyor?

Gerekli koşullarda kişilerin müsaade altında tutulması görülebilir. Yağ Enjeksiyonu tedavisi sonrası kişilerde fazla ağrı yaşanmaz. Ancak oluşan şişlik ve morluklar kişiyi rahatsız edebilmektedir. Kişilerde ameliyat sonrası görülen şişlik ve diğer oluşan sorunlara karşı uygulanan soğuk su veya buz konsepti kişiyi ve yarasını rahatlatan bir yöntemdir.

Yağ enjeksiyonu tedavisi sonrası kişiler enfeksiyon ve ödem riskine karşı kişiyi koruyan ilaçlar doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılmalıdır. Doktorun söylediği ve tavsiye ettiği kurallara ve önerilere mutlaka kulak verip o yönde hareket edilmesi gerekir. Kişiler ameliyat sonrası bütün bu kurallara ve tavsiyelere dikkat ettikleri sürece kişinin sağlıklı bir şekilde iyileşim süresi tamamlanır.

Yağ Enjeksiyonu Sonrası

Kişilere uygulanan yağ enjeksiyonu tedavisi sonrası kişilere soğuk kompres uygulanarak kişide meydana gelen şişliklerin en aza indirilmesi gerekir. Kişilerde bu ameliyat sonrası soğuk sıkıştırma tedavisi uygulanarak kişinin enjeksiyon yapılan bölgesine soğuk jel ve buz torbaları da beraberinde uygulanır.

Yağ Enjeksiyonları Sonucu Kalıcı mıdır?

İhtiyaç doğrultusunda kişiye uygulanan tedavilerden biri olan yağ enjeksiyonu hem kişinin fazla yağ problemlerinden kurtulması hem de giden yağlar ile estetik bir görüntü kazanmasına yardımcı olunur. Kişide bulunan fazla yağ dokularının kişiden alınarak yine kişinin vücudunda ihtiyacı olan yerine dolgunlaştırma veya büyültme tedavisi olarak uygulanabilme ihtimali vardır. Kendi yağı ile dolgu ve estetik tedavi yaptırmak en doğal ve en sağlıklı yöntemlerden biridir. Bu işlemin kalıcı olup olmaması kişinin yapımına bağlı olan yapım ve tedaviye göre değişiklik gösterir. Ortalama verilen yağın %60-65 kadarı başarılı bir şekilde kalmaktadır. Vücut ağırlığında önemli bir değişim olmazsa yağlar kalıcıdır.

Hangi Bölümlere Yağ Enjeksiyonu Yapılır?

Kilo  vermeye bağlı yüz bölgesinde oluşan deformasyonları gidermek için, sarkık olmayan yalnızca hacim ihtiyacı olan memelerde hacim sağlamak için ve popo şekillendirmede popo bölgesindeki deformasyonları kamufle etmek veya hacim katmak için yapılabilir. Özellikle skar veya deformasyon bölgelerinde daha zor tutmasına rağmen bölgedeki doku eksikliğini tamamlaması ve kontür deformitelerini düzeltmesi açısından çok değerli sonuçlar alınmaktadırKişilerin vücutlarında bulundukları yağ oranının fazla olması ile yağ oranı kişiden alınır ve isteğe bağlı ve ihtiyacı var ise yağ enjeksiyonun kişinin kendi problemlerine bir tedavi olması sağlanır.

Yağ Enjeksiyonu İşlemi Öncesinde Neler Yapılmalı Neler Yapılmamalı?

Yağ enjeksiyonu ameliyatına girecek olan kişiler ameliyat öncesi düzenli uyku alıp sağlıklı ve dengeli beslenmeleri gerekir. Ameliyat öncesi sigara ve alkol gibi iyileşme sürecini zayıflatacak şeylerden kaçınıp daha önceki sağlık sorunlarınız için aldığınız hap ve ilaçları doktor tavsiyesinde kullanıp veya kullanmamalısınız. Ameliyat sonrası bol bol dinlenmelisiniz. Özellikle sık kilo alıp verme den kaçınılması gerekmektedir. Yağ enjeksiyonu yapılan bölgelere basıdan ve travmadan kaçınılması son derece önemlidir.

Tedavi sonrası ağır sayılan iş veya egzersizlerde bulunmamalıdır. Kişiler iyileşmeyi yavaşlatacak şeylerden özellikle sigaradan  her daim kaçınmalıdırlar.